dlapacjenta.info

Neurologia - artykuły

Neurony w naszym mózgu są niezbędne do przetwarzania informacji, ale ich badanie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Naukowcy z zespołu finansowanego ze środków UE projektu opracowali narzędzia optogenetyczne w celu rozwiązania powiązanych z tym problemów technicznych.
Naukowcy odkryli, w jaki sposób komórki gwiaździste nazywane astrocytami kontrolują rozwój mózgu i łączą obwody neuronowe, co stanowi krok w kierunku leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Percepcja czasu, przestrzeni i innych osób określa naszą sprawność umysłową w zakresie orientacji. Europejscy naukowcy znaleźli nowe dowody potwierdzające rolę orientacji w zaburzeniach neuropsychiatrycznych.
Ze względu na spektrum objawów często mylone z chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, otępieniem naczyniowym, guzem mózgu, a nawet depresją. Było przyczyną śmierci amerykańskiego aktora Robina Williamsa, u którego najpierw podejrzewano depresję. O czym mowa? Otępienie z ciałami Lewy’ego – druga po chorobie Alzheimera pierwotna neurologiczna przyczyna otępienia w wieku podeszłym.
SM może zaczynać się niejednoznacznie - zespołem zmęczenia, zaburzeniami wzroku czy niepokojącym drętwieniem kończyn. Choroba dotyka przede wszystkim młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie i chcą czerpać z życia pełnymi garściami. Mowa o stwardnieniu rozsianym, chorobie o wielu obliczach - co warto o niej wiedzieć?
Uszkodzenie nerwów obwodowych jest częstą przyczyną niepełnosprawności, który dotyka setki tysięcy osób każdego roku w Europie. Członkowie finansowanego przez UE konsorcjum tworzą sztuczne implanty nerwów, które promują i wspierają naprawę uszkodzonych nerwów obwodowych na długich odcinkach.
Myślisz, że choroba Alzheimera dotyczy tylko seniorów, na dodatek, że nie można jej leczyć? Weryfikujemy to i inne popularne przekonania na temat tej skomplikowanej choroby. Choroba Alzheimera wymyka się szablonom, wciąż jeszcze nie wiemy o niej wszystkiego, natomiast wiemy, że pierwszym ważnym krokiem, by ją poznać jest obalenie fałszywych teorii na jej temat.
Udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce około 70 tysięcy osób, w tym prawie połowa pacjentów do końca życia zmaga się z większą lub mniejszą niepełnosprawnością. Jednym z częstych następstw udaru, obok paraliżu, jest afazja, czyli utrata zdolności mowy. Kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa profesjonalna rehabilitacja.
Obecnie leczenie ostrego udaru zależy od znajomości momentu wystąpienia pierwszych objawów. Europejskie konsorcjum pracuje nad metodą określania okna terapeutycznego.
Na chorobę Alzheimera cierpi od 15 do 21 milionów osób na świecie i, jak zapowiadają lekarze, skala tego problemu będzie się powiększać. Przy okazji Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera, obchodzonego 21 września, warto powrócić do tematu, by zwiększyć świadomość w zakresie tego najczęściej występującego rodzaju otępienia. Oto kilka ważnych porad dla opiekunów.
Oczyszczanie wnętrza tętnicy za pomocą specjalnych przyrządów, usuwanie części czaszki w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz niej, czy specjalne stenty wkładane pod tętniaka - duża liczba zachorowań na udar mózgu powoduje, że w Polsce wprowadzanych jest coraz więcej nowoczesnych metod leczenia tej choroby.
Leczenie każdej choroby powinno oferować maksimum korzyści terapeutycznych oraz minimum działań niepożądanych. Aby móc osiągnąć ten cel, naukowcy europejscy pracują nad biomarkerami genomu, zdolnymi do przewidywania odpowiedzi na leczenie padaczki.
Zespół z UE włączył się do prac mających na celu zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej, pomagając w zapobieganiu upośledzeniu umysłowemu osób starszych. Uczestnicy projektu przekazali również tej grupie informacje o zaletach badań prowadzonych w ramach UE w dziedzinie zdrowia poprzez wspólne działania oraz zaangażowanie mediów takich jak filmy.
Kilka chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroba Parkinsona, jest związanych z zaburzeniami układu dopaminowego. Zrozumienie procesów regulacji syntezy dopaminy ułatwi poszukiwania nowych opcji terapeutycznych dla tych chorób, które dotykają milionów ludzi na całym świecie.
Choroby starcze stają się coraz powszechniejsze wraz ze zwiększaniem się długości życia. Poznanie patologii tych schorzeń i związanych z nią mechanizmów jest niezbędne dla znalezienia skutecznych metod leczenia.
Propriocepcja odnosi się do naszej zdolności odczuwania pozycji ciała i ruchu kończyn poprzez skomplikowaną integrację sygnałów w mózgu. Badacze finansowani przez UE analizowali wewnętrzne działanie mózgu podczas tego procesu.
Psychologowie i terapeuci przekonują, że obecność psów ma istotny wpływ na leczenie nie tylko niepełnosprawnych i upośledzonych dzieci, lecz także osób starszych, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera. Terapia z udziałem zwierząt odgrywa bardzo ważną rolę w ośrodkach opieki długoterminowej – jej zbawienny wpływ na proces leczenia i aktywizacji seniorów dostrzegają zarówno sami pacjenci, jak również ich rodziny.
Udar to wydarzenie nagłe, wiążące się z całkowitą życiową zmianą, na którą większość chorych jest zupełnie nieprzygotowana. Nie jest jednak już dziś wyrokiem. – Coraz więcej chorych po udarze może funkcjonować zupełnie dobrze. Oczywiście poza tym pierwszym okresem, w którym musi skupić się przede wszystkim na leczeniu – mówi prof. Alina Borkowska, kierownik Katedry Neuropsychologii Klinicznej CM UMK w Bydgoszczy.
Populacja europejska w coraz większym stopniu składa się z osób starszych. Przeciwdziałanie problemom poznawczym stało się kluczowe dla około 50% osób powyżej 85 roku życia, cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.
Leki neuroprotekcyjne to nadzieja na szybszą rehabilitację dla osób po udarach i urazach mózgu. Eksperci potwierdzają, że niektóre z nich już sprawdziły się w praktyce klinicznej, zmieniają się też poglądy na to kiedy należy ich używać. Wciąż trwają poszukiwania skutecznych leków pomagających w regeneracji mózgu.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności