dlapacjenta.info

Neurologia - artykuły

Padaczka dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest schorzeniem polegającym na spontanicznych i nieprzewidywalnych napadach, które mają źródło w mózgu. Jest potencjalnie niebezpiecznym schorzeniem i wynika z nieprawidłowej komunikacji między neuronami w mózgu.
Mielinacja jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Badania nad mechanizmami regulującymi syntezę mieliny są niezwykle istotne, aby móc zidentyfikować nowe metody leczenia chorób demielinizacyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane.
Mózg stanowi 2% masy naszego ciała i choć to bardzo niewiele, to jego rola w funkcjonowaniu całego organizmu nie ma sobie równych. Każdy z nas wie, że mózg, tak jak i inne części ciała nie działa prawidłowo bez dopływu krwi. Czy wiemy jednak, dlaczego jest ona tak bardzo potrzebna i co się dzieje, gdy jej brakuje? Na to inne pytania dotyczące tzw. krążenia mózgowego odpowiada neurolog dr n. med. Beata Tarnacka, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
Terapia genowa i komórkowa to nowo powstające, alternatywne metody leczenia. Konsorcjum europejskie ocenia możliwość zastosowania takich innowacyjnych metod w leczeniu padaczki.
W obwodowym układzie nerwowym regeneracja komórek nerwowych jest w dużym stopniu możliwa. Proces ten jest sterowany czynnikami chemotaktycznymi, uwalnianymi przez komórki Schwanna.
Inaczej niż w pozostałych tkankach, złożony przepływ informacji między komórkami mózgu reguluje przepływ krwi. Wyjaśnienie mechanizmów łączących źródła energii mózgu ze zużyciem energii jest ważne dla zrozumienia mechanizmów chorób neuropsychiatrycznych.
Komórki nerwowe mają charakterystyczne, rozgałęziające się wypustki zaopatrzone w guzkowate kolbki zwane kolcami. Są to miejsca, w których neurony komunikują się między sobą. W ramach pionierskich prac naukowcy stymulowali pojedyncze synapsy i obrazowali zmiany zachodzące w kolcach.
Jednym z najtrudniejszych zagadnień w neurofizjologii jest identyfikowanie i badanie wzajemnych powiązań i sprzężenia zwrotnego pomiędzy mózgiem i mięśniami. Możliwe zastosowania kliniczne wyników takich badań obejmują tworzenie nowych programów neurorehabilitacji i interfejsów mózg–komputer.
Od początku 2015 roku terapie infuzyjne, stosowane w leczeniu zaawansowanej formy choroby Parkinsona są już refundowane w Bułgarii, wcześniej na taki krok zdecydowała się m.in. Słowacja. – Na tym tle, jesteśmy w szarym ogonie Europy – przyznaje prof. Jarosław Sławek, kierownik oddziału neurologii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego
W ramach prac dofinansowanych ze środków unijnych naukowcy przeprowadzą pionierskie badania kliniczne, które pewnego dnia mogą dać chorym na Parkinsona nowe życie.
W jaki sposób komory ciśnieniowe mogą pomóc w walce z szybko narastającym problemem schorzeń degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera? To jedno z zagadnień, które będzie przedmiotem prac prowadzonych w ramach nowego projektu, dofinansowanego przez NMI3.
Nordic walking, taniec, a nawet jazda na rowerze mogą pomóc w utrzymaniu sprawności przy chorobie Parkinsona. Kierownik kliniki i prezes Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych prof. Andrzej Bogucki powiedział PAP, że choroba Parkinsona ma złożony obraz kliniczny, jednak na pierwszy plan wysuwają się w niej zaburzenia ruchowe upośledzające funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności